18 Plaka

0.0 (0 oy)
18 plaka numaralı araçların hangi il ve ilçeye ait olduğunu aşağıdaki bilgilerde listeledik.
Plaka Sorgulama - Kime Ait Öğren
Hızlı Erişim
Nerenin Kodu İlin Tanıtımı Haritada Nerede Plaka Aralıkları Şehir Fotoğrafları
Çankırı

18 Nerenin Kodu

18 plaka numaralı araçların kayıtlı olduğu ilimiz:
Çankırı

18 Plaka Numaralı İlin Tanıtımı

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye’nin önemli bir kaya tuzu kaynağı olan Çankırı eski dönemlerde Gangra adı verilmekte olan bir kentin üzerine kurulmuştur. Paphlagonia’ya bağlı olan Çankırı daha sonralarında Pontus devletine ve hemen ardından da Galatia’ya bağlanmıştır.

M.Ö 25’te Roma İmparatorluğu sınırları içerisine giren Çankırı, Bizanslıların sürgün yeri olarak da tarih boyunca kullanılmıştır.

Malazgirt Zaferi’nden sonra Danişmendlilerin ele geçirdiği Çankırı, 1101’de Selçuklular’ın Malatya’da  tutsak ettiği ve Niksar kalesine gönderdikleri Antakya hükümdarı Bohemond’u kurtarmak sebebiyle İstanbul’dan yola çıkmış Raymond de Toulouse komutasındaki Haçlı Ordusu, Ankara’yı alarak Çankırı’ya yönelmiş ancak bu bölgeyi ele geçirememiştir.

Çankırı’da Gezilecek Yerler

Çankırı ziyaretleriniz sırasında tarihsel açıdan büyük önem taşımakta olan camileri, türbeleri, yaylaları ve mağaraları bol bol gezip görebilirsiniz. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak adresleri olan bu bölgeler ülkemizin doğal güzellikleri ile iç içe bir atmosferde yer almaktadır.

Selçuklu Dönemi’ne ait olan Taş Mescit ise Çankırı denildiği zaman ilk akla gelen yapılar arasındadır. İki ayrı binadan oluşmakta olan bu eser Çankırı Atabeyi Cemaleddin Ferruh tarafından 1235 yılında inşa edilmiştir.

Bu yapıdaki iki ayrı figürlü parça, plastik sanatlar açısından ele alınan ve bu sanatlar açısından değeri büyük olan parçalardır.

18 Nolu İl Haritada Nerede

18 Çankırı Plaka Aralıkları


18 AC 001 - 18 AZ 999 Merkez

18 DA 001 - 18 DF 999 Merkez

18 KU 001 - 18 KZ 999 Kurşunlu

18 T 0001 - 18 T 9999 Merkez
18 Plakalı İlin Fotoğrafları
  • İsminiz
    Şehir
    Yorumunuz
    Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu
  • Bu plakaya henüz hiç bir yorum yapılmamış.
Top